<< Říjen 2018 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
14
15192021
262728
31    

 Základní škola a mateřská škola Řečany nad Labem
Školní 227, Řečany nad Labem 533 13

Tel.: 466 932 104     IČO: 60158859
DůležitéVe 37. a 38. týdnu byly zahájeny první dodávky produktů pro žáky naší ZŠ v rámci projektů Ovoce do škol a Dotované školní mléko.

18.10. 2018 proběhne na naší škole sběr starého papíru - více viz Ekologie ve škole - Sběr starého papíru


 

 

Informace o proběhlých přírodovědných akcích během měsíce října 2016.

Dne 13.10. proběhlo školní kolo „Přírodovědného klokana“ za účasti žáků 8. a 9. třídy – 24 ž. z 8. třídy a 17 z 9. třídy. Soutěžní otázky byly z okruhů fyziky, zeměpisu, přírodopisu a chemie. Byly odstupňovány podle obtížnosti – za 3, 4, 5 bodů vždy po 8 otázkách. K řešení nesměli žáci použít kalkulačky ani tabulky.

Nejlepší 3 žáci :                    1. místo –Andrea Beranová – 9. tř.

                                             2. místo – Michaela Kuzmová – 9.tř.

                                             3. místo - Kamila Sejčková – 8. tř.

Jména žákyň byla nahlášena komisi pro okresní kolo, ale vzhledem k tomu, že soutěžíme s gymnazisty, zatím se nám nepodařilo probojovat do dalšího kola.

Další soutěž – tentokrát z chemie „Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR“ proběhla 19.10., byla pouze pro 9. třídu. Soutěžilo 17 žáků a první 3 postupují do okresního kola, které bývá koncem listopadu. Jsou to: 1. Kristýna Běhounková, 2. David Vávra, 3. Zuzana Lupínková. Uvidíme, zda naváží na

předchozí úspěchy bývalých žákyň: Anežky Vančurové a Veroniky Bulíčkové.

                                                                                         Jana Záleská.

 

Kromě soutěží proběhla pro žáky 8. a 9. třídy přednáška s besedou o zacházení s neznámými látkami, výrobou výbušnin podle internetu a zacházení se zábavnou pyrotechnikou. Tradičně byla řízena JUDr. Karlem Koubíkem, který dlouhá léta pracoval v týmu pyrotechniků Policie ČR a zúčastnil se i akcí v Afganistánu a Iráku. O daných tématech zajímavě vyprávěl, posílal kolovat atrapy rozbušek a granátů, promítl i zajímavá a poučná videa. A co si z toho pamatují žáci: „S neznámými látkami se řídíme pravidlem NOZ = nesaháme, označíme místo nálezu a zavoláme policii, případně hasiče, aby výbušninu zneškodnili. Z promítaného videa byli všichni skoro v šoku. Video bylo o životě chlapce, který byl velmi nadaný na chemii a sportoval (cyklistika). Se svými kamarády si vytvořil tým, se kterým podle internetu sestavoval jednotlivé výbušniny a společně natáčeli jejich odpalování. Na konci toho sestříhaného videa byl i konec jeho snu i pravé ruky Podcenil svou nesmrtelnost a výbušnina mu při odpalování vybuchla přímo v ruce. S cyklistikou mohl skončit. Ponaučení? Nesestavovat výbušniny podle návodu z internetu. A co zábavná pyrotechnika? Nekupovat na tržištích, protože může být navlhlá, poškozená. Při koupi je potřeba zkontrolovat vše, co k ní patří. Rozděluje se podle stáří kupujících, které souvisí i s mírou zodpovědnosti do 4 skupin. S tou nejvyšší mohou pracovat pouze speciálně vyškolené dospělé osoby.“ Beseda se žákům líbila a ty dvě hodiny nebyly bez užitku.

                                         Úryvky ze sešitů žáků 8. tř., které o besedě napsali.