<< Leden 2018 >>
151618192021

Důležité:

Od 1.1. 2018 se zvyšuje cena obědů v ZŠ a stravného v MŠ v důsledku nárůstu cen potravin (viz Školní jídelna - Vnitřní řád ŠJ ZŠ 1.1. 2018 a Vnitřní řád ŠJ MŠ 1.1. 2018).

Výlet Botanicus – Ostrá

DSC 0102 (2)

Žáci čtvrté a páté třídy se vydali 19.května do centra řemesel a bylinných zahrad Botanicus Ostrá u Lysé nad Labem.

Toto centrum funguje již od roku 2000 a má za cíl přiblížit dětem středověká řemesla.

Při vstupu do areálu na nás dýchlo kouzlo středověku. Ocit DSC 0072 (2) li jsme se uprostřed malé vesničky, která je plná domečků a různých zákoutí. V této vesničce si děti mohly vyzkoušet pod vedením zkušených řemeslníků v dobových kostýmech tato řemesla: dřevořezbářství, drátenictví, ražení mincí, zdobení perníků, výrobu loutek, zdobení květináčů, výrobu svíček, provazu, bylinných mýdel, ručního papíru, knihtisk a další. Objevili jsme ale i rýžoviště zlata, vězení, pekárnu, brusírnu kamene
a také hodovnu. Děti si mohly také vyzkoušet lukostřelbu.

Hodovna byla jedna z nejnavštěvovanějších míst našich dětí. Mnoho z nich zde vyzkoušelo keltské palačinky, které byly plněné ovocnou, špenátovou nebo tvarohovou náplní. Občerstvit se také mohli bylinnými sirupy, zejména z černého bezu.

Velký úspěch zaznamenala výroba svíček. Vyrobit svíčku sice zabralo nějaký čas,o to větší radost ale děti měly z výrobku, který se jim podařilo nakonec vytvořit.

K tomuto centru řemesel přiléhají i rozlehlé okrasné, bylinkové i užitkové zahrady, které jsme využili k odpočinku. Všichni jsme si tento výlet moc užili.

Mgr. M.Nováková, Mgr. K.Grande