<< Říjen 2018 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
14
15192021
262728
31    

 Základní škola a mateřská škola Řečany nad Labem
Školní 227, Řečany nad Labem 533 13

Tel.: 466 932 104     IČO: 60158859
DůležitéVe 37. a 38. týdnu byly zahájeny první dodávky produktů pro žáky naší ZŠ v rámci projektů Ovoce do škol a Dotované školní mléko.

18.10. 2018 proběhne na naší škole sběr starého papíru - více viz Ekologie ve škole - Sběr starého papíru


 

 

Jazykový pobyt v Anglii

PB290031 V rámci projektu výzva č. 56 jsme uskutečnili zájezd do Anglie v termínu od 28. 11.– do 4. 12. 2015 a umožnili vybraným žákům 2. stupně zúčastnit se zdarma jazykového pobytu, který pro nás připravila cestovní kancelář PRO TRAVEL.

PB290040 Cílem celého projektu bylo seznámit děti s historií a současností Anglie, seznámit s nejdůležitějšími pamětihodnostmi, slyšet rodilé mluvčí, vyzkoušet si jazyk v praxi, podívat se do anglických rodin a porovnat zvyklosti v Anglii a u nás.

V sobotu 28. listopadu jsme se sešli v 13. 30 před školou, kde jsme nastoupili do autobusu a vydali se směr SRN, Belgii, Francie. Cestou jsme se ještě zastavili v Trmicích u Ústí nad Labem, kde jsme nabrali druhou školu, která cestovala společně s námi. Náš údiv a otázky nastaly, když jsme zjistili, že s nimi cestuje i žákyně, která je na invalidním vozíku. Nikdo z nás si nedovedl představit, jak bude zájezd probíhat. Brzy se naše obavy ale rozplynuly, jelikož jak učitelé, tak žáci tento handicap zvládli bez problému, a hlavně děti se dokázaly starat o svou spolužačku perfektně, spontánně a ukázali nám všem, že i takové děti mohou náročný zájezd absolvovat.

Po příjezdu do Francie a přístavu Calais, jsme v noci pokračovali trajektem do Velké Británie do přístavu Dover. Na jízdu lodí mnozí z nás jistě nezapomenou, protože houpající trajekt pro většinu nebyl dobrým zážitkem.

Z Doveru jsme pokračovali do Londýna. Po dvouhodinové cestě a náročné noci jsme konečně vystoupili z autobusu a společně s paní průvodkyní, která nás provázela po celou dobu zájezdu, jsme vyrazili na celodenní prohlídku Londýna.

PB290053 Vydali jsme se nejprve parkem ve čtvrti Greenwich, kde je známá královská observatoř a kudy prochází nultý Poledník, pak jsme se svezli lodí po řece Temži kolem mostu Tower Bridge, zavítali jsme do hradu The Tower, kde jsme viděli korunovační klenoty, zbrojnici, popraviště a další zajímavosti. Dál naše cesta vedla finančním centrem Londýna - The City ke katedrále St. Paul's Cathedral. Závěr dne jsme zakončili jízdou na London Eye, kde se nám naskytl nádherní pohled na večerní rozsvícený Londýn. Po náročném dnu jsme odjeli do Hastingsu, kde jsme byli ubytováni v anglických rodinách.

PC010142 Další den už následovala výuka v místní škole SHANE GLOBAL LANGUAGE CENTER, která pokračovala od pondělí do středy, vždy v dopoledních hodinách. Žáci zde nejprve absolvovali jazykový test, podle kterého byli rozděleni do třech skupin. Pak už probíhala výuka s kvalifikovanými lektory. Děti pracovaly ve skupinách, ve dvojic PC020261 ích, hrály různé hry a soutěže, měly připravené úkoly na pracovních listech, sledovaly film v anglickém jazyce. Hned první den byly výukou nadšeny a těšily se na další dny ve škole.  

PB300112 Odpoledne jsme odjeli na výlet k romantickému vodnímu hradu Bodiam Castle, který jsme si prohlédli a vyslechli si jeho historii v anglické verzi. Pak jsme se vrátili zpět do města Hastings, které jsme si prohlédli, prošli jsme se po nábřeží a pěkné oblázkové pláži.

Další dny po dopolední jazykové výuce jsme ještě navštívili útesy Beach Head, spadajícíc do moře z výšky přes 170 m, viděli jsme překrás PC010158 ný pás křídových útesů známý jako Seven Sisters, prohlédli si přímořské letovisko Brighton, došli na zábavné molo Brighton Pier (nasbírali si mušle) a ocitli se na chvíli v podmořském světe v akváriu Sea Life Centre. Nezapomenutelný zážitek v nás ale zanechala návštěva Canterbury a prohlídka jeho skvostné gotické katedrály.

PC030415 Poslední den pobytu jsme zahájili opět prohlídkou Londýna. Dopoledne jsme zavítali do muzea voskových figurín Madame Tussauds, pak následovala důležitá místa, která se nejvíce zapsala do historie města: Buckingham Palace, Westminster Abbey, Whitehall, Trafalgar Square, Piccadilly Circus, Leicester Square, čínská čtvrť Soho. Svezli jsme se místním metrem, ale i známým autobusem Double decker. Před odjezdem domů, jsme ještě stihli nákupy suvenýrů a vánoční trhy v Hyde parku.

PC020293 Na krásný týden, který jsme všichni zažili, budeme jistě dlouho vzpomínat. Děti získaly certifikát, který prokazuje, že se jazykové výuky účastnily, viděly život v anglických rodinách, zkusily si ověřit své jazykové znalosti.

Poděkování patří cestovní kanceláři PRO TRAVEL, která zájezd perfektně připravila, ale i dětem, které během pobytu dodržovaly pokyny a rady, naslouchaly výkladům paní průvodkyně a v rodinách se chovaly slušně.

Naďa Doubravová