<< Říjen 2018 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
14
15192021
262728
31    

 Základní škola a mateřská škola Řečany nad Labem
Školní 227, Řečany nad Labem 533 13

Tel.: 466 932 104     IČO: 60158859
DůležitéVe 37. a 38. týdnu byly zahájeny první dodávky produktů pro žáky naší ZŠ v rámci projektů Ovoce do škol a Dotované školní mléko.

18.10. 2018 proběhne na naší škole sběr starého papíru - více viz Ekologie ve škole - Sběr starého papíru


 

 

Jazykový pobyt v Německu

Díky projektu výzva č. 56, na který reagovala naše škola, jsme mohli umožnit vybraným žákům 2. stupně zúčastnit se zdarma jazykového zájezdu do Berlína v termínu 16. – 20. 11. 2015, který pro nás připravila cestovní kancelář PRO TRAVEL.

Smyslem celého projektu bylo nejen přiblížit dětem kulturu a dějiny Německa, ale také slyšet cizí jazyk v praxi a vyzkoušet si jazykové vyučování prostřednictvím rodilých mluvčí.

V pondělí 16. listopadu jsme se všichni sešli v 6 hodin ráno před školou, kde nás vyzvedl autobus. Naše skupina byla nejpočetnější, celého zájezdu se spolu s námi zúčastnili také žáci z Kutné Hory, Čáslavi a Českého Meziříčí. DSC 0015m[1]

Po příjezdu do Berlína nás ihned čekala první část programu s průvodkyní, která nás po celých 5 dnů doprovázela, dětem zprostředkovávala veškeré důležité informace a samozřejmě překládala.

Po vystoupení z autobusu jsme se pěšky vydali podél budovy Říšského sněmu k Braniborské bráně. Prošli jsme se jednou z nejznámějších ulic Unter den Linden a se soumrakem jsme došli k nedalekému Památníku holocaustu. Protože nás už přepadala únava z dlouhého dne, nastal ten pravý čas pro cestu do hotelu Tulip Inn, kde byly již nachystané útulné pokoje s televizí, vlastním sociálním zařízením (nechyběl ani fén) a hlavně první večeře.

Každý den se vstávalo v 7 hodin, abychom se stihli pořádně nasnídat. Snídaně byly formou švédských stolů. Nechybělo opravdu nic. Pečivo, uzeniny, sýry, müsli, cornflakes, jogurty, saláty, ovoce, míchaná vajíčka, croissanty, malé koblížky, a kdo měl chuť, připravil si sám palačinky s marmeládou nebo nutellou. Výběr byl skutečně veliký a každý si přišel na své.

Po snídani si děti zabalily do batohu věci na celý den, také obědový balíček, a v 8,30 už jsme všichni seděli v autobuse, který nás vezl za vzděláním a kulturou.

Každý den jsme měli až do 15 hodin čas na poznávání Berlína. Navštívili jsme krásné Pergamon museum, kde nás ohromila Ištařina brána. Nádherná vyhlídka na Berlín (jeho východní i západní část) se nám otevřela z Fernsehturm, neboli Televizní věže, nejvyšší stavby v Berlíně, která měří 3 DSC 0280m[1] 65m a do její prosklené kopule jsme se nechali vyvézt výtahem.

Viděli jsme katedrálu Berliner Dom, prošli jsme se po Nikolaiviertl s dominantou kostela Nikolaikirche, navštívili jsme i nedalekou Postupim s krásným barokním zámečkem Sanssouci, zahradami a neopomněli jsme prohlídku zámečku Cecilienhof, kde se po 2. světové válce konala Postupimská konference.

Všechna tato poutavá místa Berlína však nejsou kompletním výčtem zajímavostí, se kterými jsme se v průběhu týdne seznámili.

Dále nás čekala interaktivní prohlídka expozice Story of Berlin, ze které jsme přešli do atomového krytu pro 3600 lidí pod třídou Kurfürstendamm. Obzvlášť tato prohlídka se pro nás stala silným zážitkem. Zastavili jsme se u zámku Charlottenburger Schloss a návštívili ruiny kostela Gedächniskirche.

 Na poslední den byla naplánována návštěva 1,3km dlouhého doch DSC 0374m[1] ovaného zbytku Berlínské zdi, tzv. East Side Gallery, která nás upoutala především svou barevností a výtvarnými nápady. Právě na tomto místě mnozí pochopili, jak se lidé při stavbě zdi a jejím pádu cítili a co prožívali. Zajímavá byla zastávka u Checkpoint Charlie, dřívějšímu přechodu mezi východním a západním Berlínem. Odpoledne jsme zakončili prohlídkou dokumentačního centra Museum Topographie des Terrors.

K pořízení fotografií sváděli všudypřítomní berlínští medvědi a barevné trabanty. I v takto nabitém programu se našel čas, aby si děti mohly nakoupit malé dárky, upomínkové předměty, pohledy nebo něco dobrého, pro Berlín typického, např. Currywurst. Krátké zastávky tedy byli také na Potsdamer Platz a Alexander Platz, na nichž se nacházelo množství nákupních center.

Po prohlídkách nejzajímavějších míst Berlína pak děti čekalo jazykové vyučování, které probíhalo od úterý do čtvrtka, vždy od 15,30 do 18hodin. Všichni byli rozděleni podle úrovně znalosti němčiny do čtyř skupin. Kvalifikovaní lektoři jazykové školy prošli s dětmi několik témat, např. číslovky, čas, barvy, hodiny, nakupování, pamětihodnosti Berlína, s těmi pokročilejšími pak procvičili také gramatické jevy (časování sloves, slovesné časy, stupňování přídavných jmen apod.). Děti spolupracovaly ve skupinách, ve dvojicích, hrály různé hry, měly připravené úkoly na pracovních listech, vytvářely paměťové mapy…a hlavně ztrácely ostych mluvit. Z jejich reakcí jsme usoudili, že je výuka skutečně bavila, byla jim velkým přínosem a probíhala ve velice přátelské atmosféře.

Na závěr jazykového kurzu získaly děti certifikát, který prokazuje, že se výuky účastnily.

Prožili jsme společně krásný týden. Děti si zpět domů přivezly zkušenosti i nové vědomosti, které se jim jistě pro život budou hodit.

A my věříme, že alespoň někteří se budou německému jazyku věnovat dál, protože by byla škoda hodit za hlavu vše, co se naučili. Znalost dalšího jazyka je v současné době velkou výhodou, ne-li nutností.

                                              Mgr. Veronika Danielová, Mgr. Kateřina Grande

Dojmy:

Byli jsme ubytováni na kraji Berlína ve tří hvězdičkovém hotelu Tulip Inn. Oproti našim českým hotelům byl tento německý tříhvězdičkový hotel luxusní. I když byla strava německého zvyku, tak i přesto nám chutnala.

Po dobu pobytu jsme docházeli do německé jazykové školy, která začínala v 15:30 a končila v 18:00. Učili nás přímo němečtí učitelé.

Většinu času jsme strávili venku. Viděli jsme hodně zajímavých památek- například: Braniborskou bránu, Televizní věž, radnici, Pergamon muzeum, protiatomový kryt, zámky v Postupimi, Berlínskou zeď, Charlottenburg, Reichstag, památník holocaustu a mnoho jiných. V protiatomovém bungru pod muzeem Story of Berlin nám dokonce pustili záznam bombardování z 2. světové války a opravdu jsme se všichni cítili tak, jako bychom byli u toho.

I když nám počasí moc nepřálo, tak jsme byli nadšení, že jsme všude byli a viděli krásy německé kultury. Za tento zájezd bychom chtěli poděkovat našemu řediteli T. Zemánkovi, který nám tento zájezd umožnil. Dále potom paní učitelce Danielové a Grande, které měly odvahu s námi jet J Děkujeme našemu řidiči A. Koukalovi za to, že nás vozil po městech a děkujeme naší průvodkyni Kristýně Němčanské za překlad na exkurzích a všechny informace o Německu.

Marie, Týna, Domča, Terča, Jessí, Monča, Sanny, Verča, Péťa