<< Říjen 2018 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
14
15192021
262728
31    

 Základní škola a mateřská škola Řečany nad Labem
Školní 227, Řečany nad Labem 533 13

Tel.: 466 932 104     IČO: 60158859
DůležitéVe 37. a 38. týdnu byly zahájeny první dodávky produktů pro žáky naší ZŠ v rámci projektů Ovoce do škol a Dotované školní mléko.

18.10. 2018 proběhne na naší škole sběr starého papíru - více viz Ekologie ve škole - Sběr starého papíru


 

 

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

  Dne 8.10. 2014 se vydali žáci 4. A a 4. B do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.

Už ve vstupní hale byla k dispozici stálá expozice s obrazovými informacemi

 z astronomie a kosmonautiky a žáci se tu mohli zvážit na kosmické váze. Ta jim ukázala, jakou hmotnost by měli na Zemi, na Měsíci, na Jupiteru, na Slunci a ve stavu beztíže.

     Pro žáky jsme vybrali program „Sluneční soustava“. Nejdříve jsme navštívíme kopuli s dalekohledem a podívali jsme se na Slunce a sluneční skvrny. Cestou k dalekohledu jsme provedli pokus s Foucaultovým kyvadlem a přesvědčili se o otáčení Země. Vplanetáriu jsme si ukázali hvězdy a souhvězdí viditelná v danou roční dobu na noční obloze, naučili jsme senajít sever pomocí Severky. Důležitou součástí tohoto pořadu bylo podrobné rozebrání příčinstřídání dne a noci,ročních obdobíafází Měsíces využitím teluria. Na teluriu lze pro doplnění ukázat vznik zatmění Slunce a Měsíce.

     Celou exkurzi jsme zakončili v kinosále projekcí filmu "Sluneční soustava". Film byl doplněn o nové poznatky a snímky pořízené kosmickými sondami a Hubblovým teleskopem. Na některou z planet jsme se mohli podrobněji (Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a jeho měsíce). Na názorných modelech jednotlivých planet jsme si mohli udělat představu o jejich velikosti.

     Před odchodem si děti nakoupily upomínkové předměty, pohlednice a turistické známky, které jim budou připomínat tuto pěknou akci.

Jana Vohralíková