<< Leden 2018 >>
151618192021

Důležité:

Od 1.1. 2018 se zvyšuje cena obědů v ZŠ a stravného v MŠ v důsledku nárůstu cen potravin (viz Školní jídelna - Vnitřní řád ŠJ ZŠ 1.1. 2018 a Vnitřní řád ŠJ MŠ 1.1. 2018).

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Dne 8.10. 2014 se vydali žáci 4. A a 4. B do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.

Už ve vstupní hale byla k dispozici stálá expozice s obrazovými informacemi

z astronomie a kosmonautiky a žáci se tu mohli zvážit na kosmické váze. Ta jim ukázala, jakou hmotnost by měli na Zemi, na Měsíci, na Jupiteru, na Slunci a ve stavu beztíže.

Pro žáky jsme vybrali program „Sluneční soustava“. Nejdříve jsme navštívíme kopuli s dalekohledem a podívali jsme se na Slunce a sluneční skvrny. Cestou k dalekohledu jsme provedli pokus s Foucaultovým kyvadlem a přesvědčili se o otáčení Země. Vplanetáriu jsme si ukázali hvězdy a souhvězdí viditelná v danou roční dobu na noční obloze, naučili jsme senajít sever pomocí Severky. Důležitou součástí tohoto pořadu bylo podrobné rozebrání příčinstřídání dne a noci,ročních obdobíafází Měsíces využitím teluria. Na teluriu lze pro doplnění ukázat vznik zatmění Slunce a Měsíce.

Celou exkurzi jsme zakončili v kinosále projekcí filmu "Sluneční soustava". Film byl doplněn o nové poznatky a snímky pořízené kosmickými sondami a Hubblovým teleskopem. Na některou z planet jsme se mohli podrobněji (Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a jeho měsíce). Na názorných modelech jednotlivých planet jsme si mohli udělat představu o jejich velikosti.

Před odchodem si děti nakoupily upomínkové předměty, pohlednice a turistické známky, které jim budou připomínat tuto pěknou akci.

Jana Vohralíková