<< Leden 2018 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  5  6  7
1214
151618192021
23242628
    

 Základní škola a mateřská škola Řečany nad Labem
Školní 227, Řečany nad Labem 533 13

Tel.: 466 932 104     IČO: 60158859
Důležité:

 Od 1.1. 2018 se zvyšuje cena obědů v ZŠ a stravného v MŠ v důsledku nárůstu cen potravin (viz Školní jídelna - Vnitřní řád ŠJ ZŠ 1.1. 2018 a Vnitřní řád ŠJ MŠ 1.1. 2018).

 

 

AKCE V 1. TŘÍDĚ

 

andersen KNÍŽKA PRO PRVŇÁČKA

 

 

 

         Projekt na podporu čtenářské gramotnosti, jehož cílem je rozvoj čtenářských návyků žáků od prvních tříd, probíhá již šestým rokem. Do projektu se zapojili také prvňáčci naší školy na základě přihlášky, kterou podala knihovna Řečany nad Labem pod vedením Kateřiny Šandové.

            Dětem se podařilo úspěšně splnit první úkol Rytíře všech písmenek, nakreslily krásné obrázky pohádkových postaviček, které budou vystaveny v knihovně. Ve středu 19. 2. jsme opět navštívili knihovnu, program byl zaměřen na knihy básní pro děti. Zopakovali jsme si známé básničky, Káťa nám ukázala mnoho pěkných knih a přečetla několik básniček. Společně jsme se naučili veršovanou pohádku O veliké řepě od Františka Hrubína. Káťa měla připravené kostýmy a děti si pohádku také zahrály.   andersen1

 

            Brzy po návštěvě knihovny nám přišel dopis od Rytíře všech písmenek a druhý úkol, který je opravdu těžký. Prvňáčci musí napsat krátkou básničku a k ní nakreslit obrázek. Věříme, že i tento úkol se nám všem podaří úspěšně splnit.                     Andrea Pušová

 

                                                                                                                    


VYNÁŠENÍ ZIMY

 

         Lidový zvyk vynášení zimy a vítání jara pochází z předkřesťanské doby. Ústřední postavou je slaměná figura oblečená do ženských šatů, zdobená stuhami a vyfouknutými vajíčky. Tato postava nazývaná Morana, Morena nebo Smrtholka byla symbolem zimy. Mladí lidé ji vynesli za zpěvu písní za vesnici a hodili do vody nebo ze skály.      MORENA1

            Prvňáčci si tento zvyk také připomněli. Vyrobili si Moranu a společně ji donesli

od školy až k Labi, kde ji hodili do vody. I když zima byla velmi mírná, všichni jsme se s ní rádi rozloučili a těšíme se na teplé sluneční paprsky.

    MORENA                                                                                            Andrea Pušová