<< Říjen 2018 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
14
15192021
262728
31    

 Základní škola a mateřská škola Řečany nad Labem
Školní 227, Řečany nad Labem 533 13

Tel.: 466 932 104     IČO: 60158859
DůležitéVe 37. a 38. týdnu byly zahájeny první dodávky produktů pro žáky naší ZŠ v rámci projektů Ovoce do škol a Dotované školní mléko.

18.10. 2018 proběhne na naší škole sběr starého papíru - více viz Ekologie ve škole - Sběr starého papíru


 

 
 
Exkurze do Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka

     Ve středu 5. 2. 2014 navštívili žáci 2. a 3. tříd Záchrannou stanici  a  ekocentrum Pasíčka, kde se zapojili do ekologického programu „Sovy žijící na území Pardubického kraje“.


     Vlastní areál se nachází poblíž obce Bor u Skutče. Hlavním jejím cílem je péče o zvířata, která mají zdravotní omezení a ve volné přírodě by nejspíš uhynula. Posláním zařízení je nejen léčba poraněných a oslabených živočichů, ale i  následné navrácení zpět do přírody.
     Děti se seznámily se zvířecími obyvateli stanice. Dozvěděly se něco o jejich životě, ale někdy i o smutném osudu. Poté žáci získali nové informace o sovách např. kde bydlí výr veliký, podle čeho se pozná sova pálená, ale i to, co dělá sýček, když vidí nepřítele. O tom, jak byli pozorní, se mohli přesvědčit v krátkém kvizu.  
     Do Pasíček děti nepřijely s prázdnou. Přivezly pro zvířátka mnoho krmiva, spotřebního materiálu i materiálu pro chov zvířat. Děkujeme všem, kteří se do sponzorské sbírky zapojili.
    Akce se nám moc líbila, neboť byla velkým obohacením našich znalostí.
                                                                                 Jana Vohralíková

pasíčka1 pasíčka2

 

Záchranná stanice Pasíčka

 

pasíčka4 O Pasíčkách jsme se dozvěděli ve škole na předmětu Informatika, kde nám paní učitelka pověděla o její významné činnosti a poté jsme si sami vyhledali další informace o ekocentru. Ve škole jsme udělali sbírku na pomoc zvířátkům, každý přinesl z domova co mohl: tvrdý chleba, semínka slunečnice, seno, piškoty, vločky, granule, ječmen, těstoviny…. Vše jsme vzali sebou v pondělí ráno 3. 3. 2014, když pro nás přijel autobus, který pro nás připravila a zaplatila záchranná stanice Pasíčka, která se nachází u obce Bor u Skutče. pasíčka3

Hned jak jsme dorazili, uviděli jsem stádečko ovcí. Zvířata které zde byla měla různá postiženi nebo zraněné nebo lidi se k nim chovali opravdu ošklivě a zvířata to poznamenala. Např. byla tam jedna lištička, kterou měli lidé jako psa, ale rozkousala jim koberec, tak jí lidé zavřeli do sklepa. Když chtěla utéct, vypíchla si oko. Ale byl tam také překrásný rys, který se mi líbil. Pobíhal zde pejsek jménem Buddy, chodil za námi a běhal sem a tam. Bylo tam také různé ptactvo, například orel skalní, straky, vrány, krkavci. Potom také veverky, ty byly moc pěkné. pasíčka5  Jedna malá bílá fretka byla první zvíře, které jsme viděli, moc se jí nechtělo vylézt ven ze svého domečku. Divoká prasata se na nás dívali zvědavě a samice, která si hlídala malé, byla radši opodál.

Jména dvou prasat byla Vašek a Eva, ale bylo jich tam více včetně mláďat. Na konci jsme si šli zakoupit různé suvenýry ale i sladkosti !!! Jeli jsme tam se čtvrtou třídou a moc se mi tam líbilo.

Kristýna Čermáková, 5.třída