<< Leden 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  
1112
13141516171819
202123242526
272829  

Základní škola a mateřská škola Řečany nad Labem
Školní 227, Řečany nad Labem 533 13

Tel.: 466 932 104     IČO: 60158859
Důležité: Zápis do MŠ - viz. Mateřská škola - Zápis do MŠ
https://www.scio.cz/skoly/oceneni.asp?r=40271

                                https://www.scio.cz/skoly/oceneni.asp?r=40271&c=8362

 


 


 

 

PARTNERSTVÍ S KEŇSKOU ŠKOLOU CARETAKES ORPHANES EDUCATION CENTRE VE ŠKOLNÍM ROCE 2018/2019

       Ve školním roce 2018/2019 jsme se v rámci partnerství s keňskou školou zapojili do společného tématu, které bylo na tento školní rok vyhlášeno pod názvem - ODÍVÁNÍ A TRADICE – Rozdílné oblečení, rozdílné kultury a tradice… přesto máme hodně společného.

Projekt jsme zahájili již na podzim, kdy jsme slavili 100let České republiky a ve škole jsme všichni připravovali mnoho zajímavých materiálů a témat. V rámci projektu jsme si připomněli, jak se oblečení a móda změnila za sto let. Žáci deváté třídy připravili v hodinách Informatiky pro mladší spolužáky na toto téma zajímavé prezentace, sedmá třída vyrobila v hodinách Člověk a práce krásné čelenky, které se nosily před sto lety v bohatých rodinách na společenských akcích, a pátá třída nám předvedla módní přehlídku.

V rámci zeměpisu jsme téma Oblečení – Národní kroje, využili při seznamování s jednotlivými kraji naší republiky, kde si žáci popsali i různé tradice, a s tím i spojené tradiční kroje. V osmé třídě (ale i ve 4. třídě v rámci vlastivědy) se žáci podívali na rozdílné klimatické podmínky po celém světě, na rozdíly v oblékání a typické oblečení pro jednotlivé kontinenty a země. Následně v hodinách výtvarné výchovy žáci kroje a typické oblečení pro různé světadíly kreslili a v anglickém jazyce pak popisovali.

Téma bylo pro žáky velmi zajímavé, dozvěděli se i mnoho nového, co se týká oblečení a kultury v různých částech světa.

Vše jsme nakonec popsali a zpracovali na hodinách Anglického jazyka a informovali naši partnerskou školu v Keni.

Jak využila naše partnerská škola toto téma zatím čekáme.

Férový obchůdek

Dne 4. 12. 2018 proběhlo na naší škole Vánoční odpoledne, při kterém se uskutečnil prodej z „Férového obchůdku“, kde si všichni návštěvníci mohli zakoupit dárky, které jsou zprostředkovány přímo od keňských výrobců a dovezeny do Centra Narovinu, se kterým již několik let naše škola spolupracuje v rámci Partnerství s keňskou školou. Oslovil nás jejich projekt pomoci dětem z komunitního centra Ostrov Naděje na Rusinga Island v Keni, a proto jsme se rádi do pomoci zapojili.   O výrobky byl neskutečný zájem a všem se moc líbily (Výrobky jsou ručně zhotoveny kameníky kmene Kisi z oblasti vesnice Tabaka, která je jediným místem v Keni, kde se těží kámen zvaný mastek.). Prodejem hrochů, slonů, svícnů, šperků a různých misek se podařilo vybrat 17 300,-Kč, které jsme poslali na účet Centra Narovinu.

Rádi jsme touto částkou přispěli a pomohli dětem z komunitního centra.

Mgr. Naďa Doubravová