Jak a kdy vznikal školní areál v Řečanech nad Labem?

20. února 1961 byl položen základní kámen nové školní budovy a nový školní rok, rok 1962/1963, byl už zahájen v novém. Dlouholeté úsilí řečanských občanů bylo korunováno úspěchem.

Školu vystavěli pracovníci Pozemních staveb Chrudim. Nebyla by ale vybudována bez obětavé pomoci brigádníků z řad občanů. Jen na hlavní budově, pokud se to dalo vůbec podchytit, bylo odpracováno 7 067 brigádnických hodin, na kterých se podílely i jednotlivé přiškolené obce: Trnávka, Labětín, Zdechovice, Morašice, Spytovice a Kladruby. Určitě stojí za to připomenout i některé příklady pomoci brigádníků. Například veškerou elektroinstalaci v celém objektu školy provedl kolektiv rodičů. Rodiče vykopali a vybudovali základy pro tělocvičnu a jídelnu. Jedině díky tomu se stavba ani v kritických obdobích nezastavila a byla dokončena v rekordním termínu.

Slavnostní otevření školy bylo velkou událostí pro obec i široké okolí. Zúčastnila se ho řada oficiálních hostů, zástupci MNV, okolních obcí i škol. Po přestřižení pásky bylo všem přítomným umožněno prohlédnout si nové školní prostory. Potom sehráli v místním kině představení herci pardubického divadla. Vyučování bylo zahájeno v pondělí 3. září 1962. Všichni žáci se shromáždili v hale v přízemí, kde je do školního roku v novém krásném prostředí přivítal ředitel školy pan František Jelínek.

Otevřením nové budovy ale všechny starosti neskončily. Stále bylo nutno věnovat pozornost odstraňování závad, ať už kolaudačních nebo těch, které se objevily za provozu. Velké úsilí bylo zaměřeno na úpravu okolí školy. Za pomoci vojáků a vojenské techniky bylo upraveno prostranství za školou a připraveno pro vznik školního hřiště. Za přispění místního školkařského závodu byla dokončena parková úprava okolí školy. Otevřením nové moderní tělocvičny v roce 1963 se podstatně zlepšila výuka tělesné výchovy.

V prvním roce svého působení měla škola vysoký počet žáků – 326. V dalších letech stav kolísal. Byly zrušeny některé školy v okolí – 1964 v Kladrubech, 1972 v Selmicích, 1981 na čas přestala fungovat škola ve Zdechovicích. Děti z těchto obcí začaly docházet do zdejší školy.

Nesmírnou zásluhu na výstavbě nové školní budovy měl tehdejší ředitel pan František Jelínek. Vyučujících se vystřídala na škole celá řada. Mnozí školu opustili a odešli jinam, někteří zůstali a působili zde mnoho let. A žáků, kteří se tady vystřídali ve školních lavicích, bylo nepočítaně.

Za 50 let své existence se škola změnila, mění se neustále a doufejme, že se bude měnit i dál. Vždyť stále je co opravovat, upravovat, vylepšovat, zkrášlovat. A škola by měla být vizitkou a zrcadlem obce.

dnes, středa 24. 4. 2024
déšť 7 °C 5 °C